NASZE DZIECI

Strona prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych "Ożarowska"  

   

  MENU :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 Strona główna

 Aktualności

 BOSK

 WandaFonds

 Mózgowe porażenie dziecięce 

 Prawo dla niepełnosprawnych 

 Wolontariat

 Pedagogika

 Pomoc społeczna/Praca socjalna
 Dla dzieci
 Zainteresowania

 Księga Gości

 Najczęściej zadawane pytania

 Producenci sprzętu

 Linki

 Kontakt

 Czytelnicy piszą

 Stowarzyszenie rodziców

 Nasi redaktorzy

 Druki do pobrania

 

 

 

 

Pobyt Stowarzyszenia Rodziców w Holandii.

 

 

 

Sprawozdanie

Z pobytu w Holandii dniach 13-18 października 2008 roku
9-osobowej grupy
na zaproszenie Fundacji
  Wandafonds.

  1. 13.10 – godz.19.00 przylecieliśmy do Amsterdamu, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez: Ewę  i  Henka  Kooyman, Merian van Buren  oraz  Margreet.

  2. Następnie  9-osobowym  minibusem zostaliśmy odwiezieni  do Arnhem  do Hotelu de Wald.
  3. 14.10 - godz.9.30 przyjechaliśmy do Stichting Bio – Arnhem, gdzie spotkaliśmy się z  Klazien Bron, dyrektor  BOSK-u  oraz z Ineke Teunen  z Wandafonds. Spotkanie  miało na celu przekazanie nam informacji, czym zajmuje się BOSK, dla kogo pracuje, jakimi metodami. Rozmowa była pouczająca dla nas, będziemy próbowali  przenieść  pewne rozwiązania na polski grunt. Cieszy nas ,że wiele spraw widzimy podobnie, a  niektóre jak: integracja grupy ,założenie  strony internetowej, już robimy.
  4. W godz. 13.00-18.00  zwiedzaliśmy  ogród zoologiczny w Arnhem. Było to wspaniałe przeżycie nie tylko dla dzieci.
  5. 15.10 - godz.7.30 wyjazd do Huizen, gdzie w godz. 9.00-16.30 przebywaliśmy w  Mytylschool  w  Trappenberg.  Zostaliśmy powitani przez: Ewę Kooyman, Magdę van den Berg, Merian van  Buren oraz  Riet  z Hagi. Pobyt w Mytylschool  pokazał nam jak prawidłowo powinno  wyglądać leczenie, terapia i nauka dzieci niepełnosprawnych. Takie kompleksowe zajęcie się dzieckiem  jest i  ogromnie pożyteczne dla dziecka  i pomaga w prowadzeniu normalnego życia przez jego rodziców.  Organizacja tego ośrodka, który istnieje już 65 lat, jest perfekcyjna, widać tu dbałość  o prawidłową pomoc w rozwoju dziecka niepełnosprawnego.   Podziwialiśmy pełen kompetencji  i  zapału  zespół medyczny, który oprowadzał nas po szkole i   wyjaśniał jej funkcjonowanie. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, tym bardziej, że naszym marzeniem  jest takie rozwiązanie dla polskich dzieci z porażeniem mózgowym. Rozmawialiśmy także z ortopedagogiem, czyli osobą, która koordynuje pracę z dzieckiem w  ośrodku Trappenbergu z pracą normalnej szkoły, do której dane dziecko uczęszcza. Takich specjalistów i takiego rozwiązania nam w Polsce brakuje. Pobyt w tym ośrodku zakończyło spotkanie z dwójką rodziców należących do BOSK, którzy opowiedzieli jak ta organizacja im pomaga, co mogą od niej otrzymać. Syna jednego z holenderskich rodziców, zainteresowała działalność  stowarzyszenia warszawskiej młodzieży niepełnosprawnej ,,Ożarowska”, o której mówił  Tomek Rudnicki. Jeden z rodziców, zastępca dyrektor BOSK-u wspomniał, że zebrane wśród rodziców pieniądze na Stowarzyszenie,  będą przekazane Wandafonds.
  6. 16.10 - godz.9.00 odjazd do Hagi, gdzie w godz.11.00-15.00 oglądaliśmy Madurodam, czyli 25 razy zmniejszoną  Holandię z lotu ptaka. To kolejna fascynująca  rzecz, którą mogliśmy zobaczyć podczas tego pobytu. Z naszą grupą  i  paniami z Wandafonds: Ewą Kooyman, Merian van Buren, Conny i Riet w zastępstwie ambasadora Polski w Holandii, spotkał się  pracownik Ambasady Polskiej Pan  Kulig.
  7. Następnie zostaliśmy zakwaterowani w Hotelu Ibis w  Scheveningen.
  8. 17.10 - to dzień zwiedzania zabytkowej  Hagi   i pięknego nadmorskiego Scheveningen.
  9. 18.10 – godz.7.30 wyjazd na lotnisko Schiphol  i powrót do Warszawy.

Obecni w Holandii: Ewa Jagiełło, Marzenna Ojdana  i  jej synek Paweł, Halina Rutowicz z synem Jasiem, Marek Kupiec z synem  Piotrem oraz Tomasz Rudnicki z  opiekunem Michałem  Murawskim.

Warszawa 5.11.2008 rok